„Budimo jasni, ovo nije dobar prijedlog Zakona, ali je daleko bolji od onoga što smo dobili u prvom čitanju”, ocijenio je vijećnik Možemo i Srđ je Grad u Županijskoj skupštini Dubrovačko – neretvanske Marko Giljača na konferenciji za novinare koju je Možemo! održalo u Zagrebu analizirajući prijedlog Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, a koji je upravo zahvaljujući kampanji „Nije dobro za pomorsko dobro” Možemo! i povezanih stranaka doživio određene promjene.
- Prijedlog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koje je Vlada RH popravljala između dva saborska čitanja ipak je dobra vijest za građane Hrvatske. I još bolja za sve koji žive na obali i otocima i žele sačuvati kvalitetu i način života čovjeka na Mediteranu. Zato što smo svi zajedno uspjeli spriječiti monetizaciju hrvatske obale i natjerati premijera Andreja Plenkovića da se povuče pred snažnom porukom javnosti koja glasi: Ne damo obalu! - rekao je Giljača.
- Snaga 30 tisuća potpisa koje smo skupili u našoj kampanji „Nije dobro za pomorsko dobro", poruke građana na tribinama, paralelni snažni angažman civilnog društva i pojedinaca, sačuvao je naše plaže i obalu kao opće dobro. Zato, čestitam svima! Zajedno možemo! - rekao je Marko Giljača istaknuvši kako je „pala krinka s prvog zakonskog prijedloga”, a koji je, rekao je on, „uistinu bio zakon opasnih namjera”.
- Sjetimo se, nije to bilo tako davno, uvjeravali su nas kako je zakon odličan. Ipak su se povukli pod pritiskom javnosti! Upravo zbog svih vas, koji ste hrabro j glasno ustali protiv otimačine pomorskog dobra, sada imamo prijedlog zakona u kojem nedvosmisleno piše da: nema ograđivanja plaža, nema ograničavanja pristupa pomorskom dobru, nema „morske plaže ispred hotela, kampa ili turističkog naselja”, nema nekontroliranog nasipanja i dohrane... Značajno je ograničena mogućnost gradnje na pomorskom dobru. Jasnije i bolje su uređene komunalne i sportske luke! - rekao je Marko Giljača.
- Upravo zbog svih nas koji smo jasno rekli „Nije dobro za pomorsko dobro” donekle je uspostavljena ravnoteža između gospodarskog korištenja, zaštite i potreba građana. Jedna je bitka dobivena, ali je još posla pred svima nama. - kazao je Giljača spomenuvši kako će Možemo! predati amandmane uz prijedlog zakona.
- Osvrnut ću se na samo jedan članak, 53, koji govori o dodjeli Koncesije na pomorskom dobru od interesa za Republiku Hrvatsku. - rekao je Giljača o zakonskoj odredbi kojom Vlada može „preskočiti” lokalnu samoupravu.
- Praksa je pokazala da takav postupak Vlade može dovesti do trajno nepopravljivih posljedica za lokalnu zajednicu. Podsjetit ću vas da je, jednom jako sličnom odlukom iz 2015. godine, Vlada dodijelila koncesiju za luku posebne namjene „Marina Gruž" – sadašnja Marina Frapa u Dubrovniku. Vlada RH je tu odluku donijela na osnovu „strateškog interesa" suprotno volji građana Dubrovnika i unatoč sudskim postupcima koji su trajali sve do 2018. te usprkos činjenici da projekt nije bio u skladu s Urbanističkim planom uređenja Gruškog akvatorija, što jest u nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Zbog svega toga, tražimo da se u čl. 53. uvrsti obveza Vlade o pribavljanju prethodne suglasnosti predstavničkog tijela na čijem je teritoriju predviđeno davanje Koncesije na pomorskom dobru od interesa za Republiku Hrvatsku i da se usuglase „strateški" interesi i interesi lokalne zajednice. - prijedlog je Možemo! koji je iznio Giljača.
Na konferenciji za novinare govorili su još i saborska zastupnica Ivana Kekin, vijećnik Možemo! u Gradskom vijeću grada Rijeke Nebojša Zelič i vijećnica u Gradskom vijeću Grada Pule Dušica Radojčić.
- HDZ i dalje nema volje na istinski odgovoran i održiv način urediti upravljanje plažama i pomorskim dobrom, ali su od prvog do drugog čitanja prijedloga Zakona bili prisiljeni odustati od čitavog niza najspornijih odredbi. Time je dobivena jedna velika bitka za javno pomorsko dobro koje će moći i dalje koristiti sve građanke i građani, a drugu nastavljamo u Saboru, amandmanima koje ćemo podnijeti i na Prijedlog u drugom čitanju. - poručila je Kekin.