Saborska oporba uputila je u utorak brojne kritike na prijedlog izmjena Zakona o prostornom uređenju o kojem će Sabor raspravljati u srijedu, nazvavši ga „zakonom opasnih namjera”, „još jednim perfidnim planom uništenja općeg dobra” i „u korist određenih pojedinaca”.
Zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš izmjene Zakona o prostornom uređenju koje se donose po hitnom postupku nazvala je „HDZ-ovim zakonom opasnih namjera”. Tvrdi sa će dovesti do maksimalnog nereda, pravne nesigurnosti, a kaže - pitanje je i je li ustavan.
- Izmjenama se ozbiljno i trajno narušava prostorno uređenje, omogućava da Vlada može donijeti prostorni plan za jednu građevinu, prostorno planiranje se u potpunosti ostavlja na proizvoljno odlučivanje ministru i Vladi. - ustvrdila je Mrak Taritaš.
- Primjerice Vlada se može s nekim dogovoriti da napravi nuklearnu elektranu u Brezovici, donijeti prostorni plan, a da pri tome ništa ne pita građane. - rekla je.
- Kada je riječ o transformaciji prostornih planova, zakonom ministar postaje isto što i općinska i gradska vijeća, odnosno županijska skupština. Također cijeli postupak izdavanja lokacijske dozvole se dodatno komplicira te omogućuje izgradnja sunčanih elektrana na raznim površinama. - dodala je Mrak Taritaš.
- Ono što se pokušavalo, otuđenje javnih plaža, kroz Zakon o pomorskom dobru, ali nije uspjelo jer su se građani i udruge na vrijeme ustali, sada vlast pokušava zakulisnim igrama i drugim putem ugradi ono što je sporno u tom Zakonu kroz izmjene Zakona o prostornom uređenju. - upozorila je Marija Selak Raspudić (Most).
HDZ, kaže Selak Raspudić, „pokušava još jedan svoj perfidni plan uništenja općeg dobra provesti u djelo micanjem rasprave o zakonu od očiju javnosti, u popodnevne sate, u nadi da nitko neće pratiti tu raspravu".
Pojasnila je da će se kroz te izmjene - da bi se osigurala inozemna gradnja solarnih i vjetroelektrana - Hrvatska de facto pretvoriti u skladište energije za bogatu Europu, bez ikakvih prostornih planova i poštivanja struke jer se ta moć daje kroz takozvane državne planove i pojedinačne izmjene u ruke Vlade i Andreja Plenkovića.
- On će moći direktno, svojim diskrecijskim odlukama, odlučivati o našem općem dobru, pomorskom dobru i krškim pašnjacima i nećemo prostorno planirati u skladu sa strukom nego da nečiji privatni interes budu zadovoljeni. - kazala je Selak Raspudić.
Urša Raukar Gamulin (Možemo!) upozorila je da se tako široke zakonske izmjene ne bi trebale donositi u hitnoj proceduri, a središnjim problemom smatra i digitalizaciju prostornih planova bez da je donesen novi Pravilnik o prostornom planiranju.
- Raspravljati ćemo o zakonu za koji bez pravilnika o prostornom planiranju se ne mogu vidjeti implikacije. - rekla je.
Tvrdi također da struka nije bila dovoljno uključena u izradu prijedloga zakona.
Sandra Benčić (Možemo) dodala je da se tim zakonom, slično kao i što je bilo kod Zakona o pomorskom dobru, prostor ne tretira kao zajednički resurs nego se gleda kako da se privatizira u korist određenih pojedinaca.
(Hina)